Yurtdışından Ürün Getirip Satarak Ek Gelir Sağlama

Yurtdışından Ürün Getirip Satarak Ek Gelir Sağlama

İnsanoğlunun ticareti keşfetmesi, parayı keşfetmesinden çok daha öncesine dayanıyor. İlk insandan bu yana belirli koşullar aracılığı ile takas, değerli eşya ve sonrasında ise parayla gerçekleştirilen ticaret, insanoğluna yaşamayı öğretti. Bir şeyleri takas etmek, ya da kullandıktan sonra satmak bugünlerde trend haline gelmiş durumda. Üretimin döviz bazlı yaşandığı, ithalatın hat safhada olduğu ülkemizde, yurtdışından ürün getirip satarak ek gelir sağlama şansınız da bulunuyor. Peki, bu işlemin avantajı ve dezavantajları var mı? Yurt dışından bir şeyler getirildiğinde bilmeniz gerekenler nedir, hiç düşündünüz mü? İşte kısaca yurt dışından ürün getirmek ve satmakla alakalı detaylar.

Yurt Dışından Ne Getirtebilirsiniz?

Yurt dışından ülkeye getirmek ve satmak istediğiniz ürünlere dair bir kısıtlama yok. Tabii, bu ürünler ülkede satılabilecek ticari ürünler ise. Eğer, yurt içine getirmek istediğiniz şey bir ilaç ise o halde umudunuz yok. Zira Türkiye’ye gümrük yolu ile ilaç ve benzeri ürünler, kimyasallar sokamazsınız.

Bunun yerine fiziki eşyalar, motorlu araçlar, oyuncaklar, giyim, kozmetik ve benzeri ürünler getirtebilirsiniz. Satmak ve pazarlamak istediğiniz ürünün sağlığa zararlı olmaması gerekiyor. Ayrıca ürünün fiyatının gümrük işlemleri sonrası hala satılabilir seviyede olmasına da özen göstermelisiniz.yurtdisindan-urun-getirip-satarak-ek-gelir-saglama

Ürüne Karar Verip İthal Etmek

Satacağınız ürün ile alakalı nihai karar verdiniz ve ürünü satın almak istiyorsunuz. Satın almak istediğiniz ürünün ödemesini ya da siparişini geçmeden önce, bilmeniz gereken birkaç husus var. Bu hususlar;

  • Ürünün TL karşılığının ne olduğu
  • Ürüne dair gümrük vergileri
  • Ürünün hangi KDV sınıfına girdiği
  • ÖTV’ye söz konusu olup olmadığı
  • Ürünün gümrük giriş hakkına sahip olup olmadığı
  • Ürün elektronik ise teknik servis vermeniz gerektiği
  • Ürünün kaç gün içerisinde size ulaşacağı
  • Ürünün iade hakkı olup olmadığı
  • Ürün ile alakalı numune alıp alamayacağınız

Gibi önemli noktalardan oluşuyor.

Ürün Numunesinin Önemi

Alacağınız ürünü satmak istiyorsanız, her şeyden önce ödeyeceğiniz rakamın pahada ne kadar değerli olduğunu düşünmelisiniz. Yurt dışına çıkarak, ürünü beraberinde getirebilecek kadar şanslı değilseniz, bu ürünlerin kalitesinden emin olmak adına numune talep etmenizde fayda var.

Aksi durumda ödemenin tamamını gerçekleştirmek, gümrük vergilerini ödemek, varsa ÖTV ve KDV ilaveleri ile cebinizden çıkan tüm tutarlar karşılığında, asla karşı karşıya kalmak istemeyeceğiniz bir durumda kalabilirsiniz.

Hangi Ülkelerden Ürün Getirtebilirim?

Ürün çeşitliliği ve online sipariş işlemleri için en makul ülke, yıllardır Çin ve Uzak Doğu pazarıdır. Özellikle Çin menşeili ürünlerin bütün dünyaya hitap ettiği, her ülkenin iç pazarına girdiği düşünülürse, aklınızdaki ürünü bu ülkede bulma ihtimalinizin oldukça kuvvetli olduğu aşikar.

Makale Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir