Yatırımcıya 2018 KOSGEB Desteği!

KOSGEB üzerinden alacağı yatırımcı desteği ile yatırım yapmak isteyenlerin gözü kulağı bu desteğin yeni yılda da devam edip etmeyeceğine dair yapılacak açıklamalardır. Beklenen açıklama geldi. Yapılan açıklamada yatırımcıya 2018 KOSGEB desteği aynı şekilde verilmeye devam edecek.

2017 yılında 150 bin TL. kredi destekleme hizmeti sunan KOSGEB, bu desteğe ve yine verdiği hibe desteğine, 50 bin TL. faizsiz esnaf kredisi uygulamalarına yeni yılda da devam edeceğini açıklamıştır. Birçok sektörde ve alanda büyük destekler sunan KOSGEB’in bu kararı yatırım yapmak isteyenler için büyük bir rahatlamaya neden olmuştur. Yeni yıl planları da bu haber doğrultusunda hızlanmaya başlayacağa benziyor.

Yatırımcıya 2018 KOSGEB desteğinden yararlanılabilmesi için, öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarına katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Kursu başarı ile bitirenlere yukarıda belirtilen destekler verilebilmektedir.

Yatırımcıya 2018 KOSGEB Desteği!Bunun yanı sıra esnafa verilen kredi desteğinin de devam edeceği açıklanmıştır. Bu doğrultuda geçen yıl yaklaşık 250 bin kişiye verilen 50 bin TL. ye kadar kredi desteğine yeni yılda daha fazla talep olacağı ve bu yıl daha yukarılara çıkacağı tahmin ediliyor. Bildiğiniz gibi esnaflar bu krediyi 1 yıl ertelemeli olarak geri ödemektedirler. Ancak, bu kredinin en güzel yanı 1 yıl ertelemesi ile birlikte, faizsiz oluşudur.

Yapılan açıklamalar ve verilen bu bilgiler ile 2017 yılında istediği krediyi alamayanlar ya da yatırımlarını erteleyenler için yeni yıl planlamaları yapılmaya başlayacaktır.


İŞYERİ AÇMAK İÇİN 2018 KOSGEB DESTEĞİ

Uzun yıllardır KOSGEB, işyeri açmak isteyen kişilere, işyeri bulunan ancak daha da büyütmek isteyenlere, kapasite artırmak isteyenlere, yani ekonomiye canlılık katmak isteyenlere devlet desteği verilmektedir. Yapılan açıklamalara göre işyeri açmak için 2018 KOSGEB desteği aynı şekilde devam edecekmiş.

Geçen yıl ne kadar kredi veriliyordu. Nasıl veriliyordu onunla ilgili biraz bilgilendirmelerde bulunalım. Bildiğiniz gibi, ben bir işyeri açmak istiyorum, bana kredi verin deseniz bankalar bir sürü faiz ödemesi talep ederler. Devlet ise, KOSGEB aracılığıyla hem ekonomiyi canlandırmak hem de küçük ve orta ölçekli işyerlerinin rekabet düzeylerini artırabilmek adına maddi destek sunmaktadır. Bu durum yeni işyeri açanlar için yaklaşık 50 bin TL. hibe, farklı amaçlarla 150 bin TL. faizsiz krediye ve daha yüksek miktarlar için de küçük faizler şeklinde  destek sunma şeklindedir.

Bu destekler özellikle gençler açısından daha önemli olmuştur. Başkalarının yanında çalışmak istemeyen birçok kişi kendi işinin patronu olmak istemiş ve bu desteklerle de bunu başarmışlardır. Zaten devlet de aslında biraz genç yatırımcıyı cesaretlendirmek istemiştir.

Bunun için öncelikli olarak yine KOSGEB tarafından eğitimler verilmektedir. Zaten bu eğitimi başarı ile bitirip belge almadan başvuruda bulunamıyorsunuz. Bu eğitim boyunca aklınızdaki planları yapıp projelendirebilirsiniz. Böyle bir zorunluluk yok tabi ki ama, en azından orada aklınıza takılanları sorabilir ve geciktirmeksizin bir adım atabilmiş olursunuz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir