Türkiye’nin Yeni Trendi : Sanal Asistan Nedir?

Türkiye’nin Yeni Trendi : Sanal Asistan Nedir?

Türkiye’de binlerce firma ve şirket ofis içerisindeki kişi sayısını azaltmak ve maliyeti en aza düşürmek için sanal ortam üzerinden sanal asistanlarını arıyor. Sanal asistanlar, ofis içerisinde bulunmadan evde oturduğu yerden şirketin belirlediği belli başlı işleri yerine getirir. Sanal asistanlık yapabilmeniz için zorlu bir eğitim sürecine gerek yoktur. Bu yazımda sanal asistan maaşları, görevleri ve nasıl olabileceğiniz hakkında önemli bilgilere yer vereceğim.

Sanal asistan olabilmek için bilgisayar kullanıcısı olmanız yeterlidir. Popüler bir meslek olduğu için rekabet oranı yüksek olacağından dolayı Microsoft’un yazılımları hakkında bilgi sahibi olmanız ve kullanıyor olabilmeniz sizi bir adım yukarı taşır.

Sanal Asistan Nedir?

Sanal Asistan, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden herhangi bir şirketin iş yükünü hafifleten ve belli başlı görevleri yerine getiren kimsedir. Sanal asistanlar, ofis ortamında maliyeti arttıracağı için firma yetkilileri maliyeti düşürmek ve şirketin faydasına göre hareket edeceği için asistanlarını sanal ortamdan istiyor.

Evde hem kahvenizi yudumlayın, hem de şirketin işlerini yerine getirip para kazanın 🙂

Evde oturduğunuz yerden sanal asistanlık yapabilme şansınız bulunuyor. Microsoft’un programlarını kullanarak şirketin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Evinizden sanal asistanlık yapabilmeniz için hızlı bir internet bağlantısı, en 2 en fazla 5 telefon numarası, yazıcı, tarayıcı ve faks cihazına sahip olmanız gerekebilir.

Sanal Asistanların Görevleri Nelerdir?

Türkiye’de evden para kazanma iş fikri daha oluşmamasına rağmen ABD’de bu kültür yerine oluşmuştur. Evden oturarak para kazanabileceğiniz bir takım işler bulunmasına rağmen bu işlerin kendine göre yükümlülükleri ve ağırlıkları vardır. Örneğin, şirketin belirlediği bir takım görevleri belirtilen zamanda yerine getirilmediği sürece maaşınızı alamazsınız.

  • Şirket için belli başlı müşteri ve ya başka firmalar ile telefon görüşmesini sağlamak,
  • Şirkete gelen elektronik maillerin okunması ve uygun olanlara cevap verilmesi,
  • İnternet üzerinden şirket hakkında gerekli olan bilgileri araştırma,
  • Şirket yöneticilerinin ve ya şirketin randevularını zamanlama,
  • Şirketin sosyal medya uygulamalarının kontrol edilmesi ve yönetilmesi,
  • Şirketin kendisine ait bulunan internet ve ya blog sitesi varsa yazı girişi sağlanması ve yönetilmesi,
  • Şirketin fayda sağlayacağı ve kar edeceği şekilde reklam pazarlama süreci ile ilgilenir.

 

Sanal Asistan Nasıl Olunur?

Sanal asistan olmaya karar verdiğiniz zaman bir takım sorumlulukları artık üzerinizde bulundurmalısınız. Örneğin, esnek bir çalışma saati olmadığı için size verilen işleri tam zamanında yerine getirilmesi ve sabah saat 8’de bilgisayar başında olmanız gerekebilir. Bu sebeple bir takım zorlulukları bulunduğu bilerek sanal asistan iş ilanları kısmına göz atmalısınız.

Türkiye’de bu mesleği yapabilmek için internet siteleri üzerinden araştırma yapmalısınız. Bu işleri bulabileceğiniz bazı uygulamalar ve internet siteleri bulunuyor. İş ilanları, iş verenler, iş arayanlar vb. tarzı sitelerde ‘sanal asistan iş başvuruları’ ilanlarının incelenmesi, sosyal medya uygulamalarında firmaların yayınladığı iş başvurularına bakabilirsiniz.

Özellikle Linkedin ve Facebook üzerinden firmalar sanal asistanlar ile iletişime geçiyor. Linkedin profiliniz bulunmuyor ise kısa bir süre içerisinde Linkedin profiline sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Sanal Asistan Ne Kadar Kazanır?

Sanal asistanlık sayesinde kazanacağınız ücretleri net olarak ifade etmek doğru olmayacaktır. Sanal asistanlık oldukça değişken bir meslek ve ücretlerinde çok fazla fark bulunabilir. Sanal asistan maaşları ilk başlayan birisi için ortalama 500 – 600 TL iken, sektörde ortalama 1 yıl görev alan birisi için 3 – 4 Bin TL kazanabilir. Sanal asistanlık yapan kişiler iki farklı şirket ile aynı anda çalışabileceğini unutmaması gerekir. Burada en önemli husus her iki şirketin işlerinin aksamamasıdır, bunun haricinde herhangi bir sorun bulunmaz.

 

Makale Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir