KOSGEB Eğitimleri Nedir ve Ücretli Midir?

KOSGEB Eğitimleri Nedir ve Ücretli Midir?

Ticari anlamda yeni bir iş, dükkan ve ya daha farklı projelerinizi hayata geçirmek için adım attığınız bu süre içerisinde sizlere destek sağlayacak olan kamu kurumuna KOSGEB denir. KOSGEB binlerce başarılı girişimciye maddi yönden destek olmaya devam ediyor. Girişimcilerin gerçekleştirecek olduğu projelere hibe desteği sağlayan KOSGEB, hibe desteği öncesi belli başlı şartlar sunuyor. KOSGEB kurumundan hibe desteği alabilmeniz için KOSGEB eğitimleri sürecine dahil olmalısınız.

KOSGEB ile anlaşmadan önce eğitim şart! 🙂

Türkiye’de binlerce başarılı gence hibe desteği sağlayan KOSGEB eğitim sürecinde oldukça sıkı yaptırımları bulunuyor. KOSGEB hibe desteği almak isteyen girişimciler eğitim sürecinin ücretli mi olup olmadığını öğrenmek istiyor.

KOSGEB Eğitimleri Nedir?

Türkiye’nin bütün illerinde gerçekleştirilen KOSGEB eğitimleri yılın belli dönemlerinde 18 – 35 yaş aralığında olan genç girişimcilere yönelik yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar 1 – 1,5 ay  ve toplam da 60 saat boyunca girişimcilere iş fikirleri, iş fikirlerinde yaratıcılık, iş hayatında planlama, atölye çalışmaları, iş hayatında pratik kazanılması vb. konular anlatılmaktadır.

KOSGEB eğitimleri ‘Uygulamalı Girişimcilik Kursu’ çatısı altında girişimlere aktarılır. 60 saat üzerinden değerlendirilen bu kurslara katılım %80 oranında gereklidir. %80 ve altında katılım gösteren girişimciler sertifika için hak talep edemez. KOSGEB yılın belli dönemlerinde kurumsal internet sitesi üzerinden kursların hangi tarihte ve nerede açılacağı hakkında bilgi aktarır.

KOSGEB Eğitimlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB yılın belli dönemlerinde internet sitesi üzerinden girişimcilere kurs tarihleri hakkında bilgi aktarır. KOSGEB eğitimleri alabilmeniz için ilinizde bulunan en yakın KOSGEB Hizmet Müdürlüğüne giderek, ön kayıt işlemlerini tamamlamalısınız. KOSGEB ön kayıt formunu girişimcilerin talebine göre kursları başlatıyor. Örneğin, 3 girişimci için eğitim kurslarını maalesef açmıyor. Bu sebeple belli bir sayıya ulaşılabilmesi için ön kayıt formunu doldurmalısınız. İnternet sitesi üzerinden takip edeceğiniz eğitim kursları için yeterli girişimci bekleniyor olabilir, en doğru bilgiyi ilinizde bulunan KOSGEB merkezinden öğrenin.

KOSGEB eğitim kursları yanı sıra İŞKUR tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılım gösterebilirsiniz. İŞKUR bünyesine kayıtlı, işsiz olan her genç bu girişimcilik projesine katılabilir. İŞKUR ve KOSGEB aracılığıyla kazandığınız sertifikalar sadece bir tane hibe talebi için kullanılabilir.

KOSGEB Eğitim Kurs Ücretleri

KOSGEB ve İŞKUR tarafından desteklenen eğitim kursları tamamen ücretsizdir. Ülkemizde 18 – 35 yaş aralığında bulunan genç yatırımcıları ortaya çıkarmak için yürütülen bir projedir. KOSGEB projesi tamamen genç yatırımcılara destek olabilmek amacıyla kurulmuş bir proje olmasına rağmen sertifika sürecinden sonra izleyeceğiniz yol tamamen size kalmıştır.

KOSGEB eğitimleri sonrası uzman kişiler tarafından ücretli ‘destek’ alabilirsiniz. KOSGEB hakkında merak ettiğiniz bütün soruları ilk aşamada KOSGEB yetkililerine sormalısınız. KOSGEB eğitimleri ücretsiz, eğitim sonrasında ne şekilde hareket edilmesi gerektiği girişimcilere bırakılmıştır.

 

Makale Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir