KOSGEB Desteği Verilen İş Alanları 2018

Kosgeb Hibe Verilen SektörlerHalen yürürlükte bulunan mevzuatlara ve KOSGEB resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 2018 KOSGEB Desteği Verilen İş Alanları şu şekildedir.

İmalat sektörü, Madencilik ve Taş Ocakçılığı sektörü için,

Elektrik üretimi, Gaz üretimi, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı için,

Bunların yanı sıra,  İnşaat, Toptan Perakende Ticaret alanında yapılacak hizmetler için,

Su Temini faaliyetleri için,

Kanalizasyon faaliyetleri ile Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri için,

Motorlu Kara Taşıtlarının onarımı hizmetleri için,

Motosikletlerin bakım ve onarımı hizmetleri için,

Ulaştırma ve Depolama faaliyetleri için ve diğer daha birçok alanlar için KOSGEB tarafından destek verilmektedir.

Bunların hepsinin hangi alanları kapsadığı, ne tür işler için destekler verildiği yukarıda belirtilen sitede yine ayrıntılı olarak alt başlıklar halinde yer almaktadır.

Bu destekleri nasıl alacağınıza da bakacak olursak, öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesine sahip olmalısınız. Bu belgeyi nasıl alacağınız ile ilgili kurum ile görüşebilirsiniz. Eğer bu belgeye sahipseniz, bundan sonrası için kayıt işlemlerini yapmalısınız.

Bunun için de, kosgeb.gov.tr sitesi üzerinden veri tabanı kayıt işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bunu sitenin kobi/Giişimci Giriş bölümüne tıklıyorsunuz. Açılan sayfada sol tarafta KOSGEB’e ilk başvuru bölümüne tıklıyorsunuz. Buradaki tüm açıklamaları dikkatli bir şekilde okumalısınız. Eğer kriterlere uygun olduğunuzu düşünüyorsanız burada başvurunuzu yapabilirsiniz.

Son yapılan düzenlemelere göre, bu başvuruyu yapabilmek için sadece yeni işyeri açıyor olma şartı yeniden düzenlenmiş ve son 2 yılda işyeri açmış olanlar da başvuru yapabilme imkanı sunulmuştur.


2018 KOSGEB DESTEĞİ NE KADAR?

KOSGEB aracılığı ile iş kurmak isteyenlerin ancak bunu 2017 yılına sığdıramayan ya da planlamalarını 2018 yılı için yapanların en çok merak ettikleri konuların başında bu desteğin yeni yılda da devam edip etmeyeceği ve desteğin ne kadar olacağı konuları gelmektedir. Bu nedenle hemen sizlere 2018 KOSGEB desteği ne kadar?  sorusu ve diğer sorularla ilgili genel bilgiler verelim.

Hemen bu konuda şunu söyleyelim ki yapılan açıklamada 2017 yılında verilen destek aynı şekilde yeni yılda da verilmeye devam edilecek. Yani yeni yılda da 50 bin TL. hibe desteği verilecekmiş. Bunun yıl boyunca yapılan yoğun talepler nedeniyle devam ettirileceği açıklanmıştır.

Ancak, yeni yılda bir takım alanlarda kısıtlamalara gidileceği, bunun da yeni yıl ile birlikte kosgeb.gov.tr adresi üzerinden açıklanacağı belirtilmiştir.

2017 yılında hibe desteği için zorunlu kılınan 32 saatlik eğitim, yeni yılda da devam edecek. Ancak, yapılan söylemlere göre bu 50 Bin TL hibede ve 100 Bin TL 0 faizli kredi miktarlarında biraz yukarılara çıkabileceğine dair duyumlar alınmıştır.

Aslında tam miktarların yeni bütçe kanununda belirtilmesi bekleniyordu. Ancak, kanunda böyle bir bilgi şuana kadar açıklanmış değil. Açıklanan şeyler ise desteğin aynı şekilde verilmeye devam edeceğidir. Bu da iş kurmak ya da işini geliştirmek isteyenler için güzel bir haber olmuştur. 2018 planları bu şekilde yapılabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir