A’dan Z’ye İnstagram Para Kazanma Rehberi

A’dan Z’ye İnstagram Para Kazanma Rehberi

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre İnstagram’ın 800 milyon kişiye ulaştığı bildirilmişti. 2018 yılında şuan sayılar açıklanmasa da sosyal medyanın parlayan yüzü olarak göze çarpıyor. Sosyal medyanın fenomen uygulaması İnstagram sayesinde para kazanan onlarca insan bulunuyor. Bunların bir kısmı reklam alıyor, diğer kısmı ise satış profilleri oluşturarak para kazanıyor. A’dan Z’ye instagram para kazanma rehberi hakkında bahsedelim.

Minik kedi bile paranın kokusunu almış gibi duruyor 🙂

İnstagram’dan para kazanma iş fikirleri sanıldığı kadar zor değil. Sadece sosyal medya fenomenlerinin para kazanabileceği platformlardan biri olduğunu düşünmek yerine doğru adımları uygulayarak 20 – 30 Bin TL paralar kazanabilirsiniz. Bunun için öncelikle hangi adımı gerçekleştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu adımlar ise şu şekilde;

 • Profilinize Reklam Al ve Para Kazan
 • Mağazanı Oluştur, Ürünleri Sat – Kazan

A’dan Z’ye İnstagram Para Kazan Rehberi

İnstagram üzerinden hangi şekilde para kazanacağınıza karar verdikten sonra adımları sırasıyla takip etmelisiniz. Her mesleğin zor bi yanı olduğunu unutmayın, İnstagram’dan para kazanmak için biraz sabırlı olmalısınız.

Reklam ile Para Kazan

İnstagram profiline reklam alabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Reklam için sizlere ulaşan kişiler sizin profilinizin değerleri yüzünden sizlere reklam teklifi sunar. İnstagram’ın yüz fenomeni olmak yerine profilinizin takipçi ve fotoğraf sayısına göre reklam alabilirsiniz.

Böylesine eşsiz reklam verecek firmalar seni bekliyor, sen hala niye bekliyorsun?

Örneğin, 70 – 80 Bin takipçili bir İnstagram hesabının takipçileri tamamen gerçek olduğu takdirde düşük bütçeli reklam teklifleri alabilirsiniz. İnstagram’ın fenomen yüzlerinden biri olduğunuz zaman daha yüksek bütçeli reklam tekliflerini yönetebilirsiniz.

Reklam sayesinde ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Takipçi sayısının artması, fotoğraf ve ya içerik paylaşılması ile doğru orantılı ilerler. Profillerine reklam almak isteyen kişiler ‘takipçi hizmetleri’ kullanmaması gerekir. Reklam verecek olan firmalar kesinlikle takipçilerin aktif kullanıcılar olmasını istiyor.

Mağazanı Oluştur ve Ürün Sat – Kazan

Bu kısım reklam ile para kazanma hususuna göre daha kolay olmasına rağmen dikkatli davranılmalıdır. İnstagram üzerinden onlarca profil kendi oluşturduğu mağazası sayesinde aylık 20 – 30 Bin TL kazandığını belirtiyor.

A’dan Z’ye İnstagram para kazanma rehberinde adım adım ilerlemek çok önemlidir. Sizlere ‘adımlar’ şeklinde bahsedelim.

Adım 1 :

İnstagram üzerinde satış yapmak istediğiniz ürünleri belirlemelisiniz. Bu ürünlerin pazarı ve potansiyeli yüksek ürünler olmasına özen gösterin. Örneğin;

 • Ayakkabı
 • Elbise
 • Cep Telefon Aksesuarları (Kapak, Kulaklık vb.)
 • Kozmetik Ürünleri (Sağlık açısından dikkat edilmesi gerekir)
 • Hediyelik Eşyalar (Terrarium, Sevgililer Günü Hediyeleri)
 • Organik ve Yöresel Ürünler

oldukça fazla satılan ürünlerdir.

Adım 2 :

Hangi ürünü satacağınıza karar verdikten sonra şimdi uygun bir instagram profili açmalısınız. Unutmayın, instagram profili sizin mağazanız olduğu için ona göre davranmalısınız.

 • İnstagram profili açarken ‘isim’ konusunda dikkatli olunması gerekir. Örneğin, Yöresel Ürünler ismi yerine Yöresel Lezzetler şeklinde bir isim vermeye çalışın. Daha akılda kalıcı ve marka olabilecek isimlere yönelin.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra iletişim bilgilerinizi eklemelisiniz. İnsanlara yeterli güveni sağlayabilmeniz için ‘İletişim Adresi ve Telefon’ bilgilerini ekleyin.
 • İnstagram para kazanma rehberinde en önemli husus takipçi sayısıdır. Bu aşamada çok fazla para harcamamaya çalışın. Bunun için kendi kitlenizi oluşturmakta fayda vardır. Örneğin, yöresel lezzetler sayfası açtığınız için başka mağazaların kullanıcılarını düzenli olarak takip edebilirsiniz.
 • İnstagram’da arka arkaya takip yaptığınız zaman ceza yiyeceğinizi unutmayın, bunun önüne geçmek için saatte 80 – 90 kullanıcıyı takip etmeye çalışın. Genellikle 80 kişinin 4’te biri size geri dönüş yapar.
 • Takipçi kasabilmek için kesinlikle ‘takipçi hizmetleri’ kullanmayın. Takipçi hizmetlerinden satın alacağınız 10.000 kişi yerine 1.000 gerçek takipçi daha faydalıdır.

Adım 3 :

İnstagram profiliniz yaklaşık 2.000 – 2.500 takipçi sayısına ulaştığı zaman ‘satış’ aşamasına geçebilirsiniz.

Takipçiler, yorumlar ve beğeni bildirimleri bu şekilde yağmur gibi gelsin, sende para kazan 🙂
 • Mağazanın satışa geçebilmesi için ürünlerinizin fotoğraflarını kaliteli bir şekilde yayınlayın. Ürünlerin profesyonel şekilde çekilmesi ve kullanıcıya o şekilde yansıtılması gerekir.
 • Ürünleri mağazaya ekleme sırasında uygun etiket ve açıklamaları yapmalısınız. Örneğin, Yöresel Lezzetler için eklediğiniz ürünün hangi yöreye ait olduğunu hatta nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi verebilirsiniz.
 • İnstagram’ın kendi reklam hizmetinden faydalanabilirsiniz. Büyük rakamlar yerine ilk başlarda küçük bütçeli reklamlar satın alarak, ürünlerin satışını nasıl etkilediğini analiz etmelisiniz.

Adım 4 :

Ürünlerinizin satışı başladı, birkaç kullanıcı sizin mağazanızdan sipariş verdi. Peki bu aşamada satışları arttırmak için neler yapabilirsiniz sorusu akıllara geliyor.

 • Türkiye’de yaşayan insanlar internet üzerinden alışveriş yapılmasına biraz temkinli yaklaşıyor. Durum böyle olunca mağazanın ‘güvenli’ duruşu oldukça önem taşır, müşterilerinize güven aşılayın.
 • Mağazanızdan alışveriş yapan müşterilerinize ürünler ellerine ulaştıktan 1 – 2 hafta sonra mesaj atarak, başka bir ürünün ona yakışacağını %25 indirim uygulayabileceğini söylersiniz.
 • Ürünleri birkaç hafta hiç kimse beklemek istemez. Bunun yerine ürünlerin siparişini aldıktan sonra kısa süre içerisinde kargoya teslim etmelisiniz.
 • Mağazanızın ‘kapıda ödeme’ imkanı bulunması satışlarınızı %40 oranında etkiler.

A’dan Z’ye İnstagram para kazanma rehberi hakkında sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştık. İnstagram’dan para kazanmak için sizlere bahsettiğimiz adımları sabırlı, yavaş ve uygun bir şekilde uygulamalısınız. Para kazanmak için birkaç ay beklediğiniz zaman asla pes edip, mağazanızı kapatmayın.

Makale Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir