Hostesler Ne İş Yapar, Hosteslik İçin Aranan Özellikler?

Hosteslik bir diğer adıyla kabin memurluğu herkesin hayali olabilir. Hosteslik, ülkelerin dört bir tarafını gezebileceğiniz ve kaliteli otel odalarında konaklama imkanı sağlayan bir meslektir. Hostesliğin getirdiği faydalar birçok insanı cezp eder ve bu mesleğe olan ilgisini arttırır. Bütün mesleklerde olduğu gibi kabin memuru olabilmeniz için belli başlı niteliklere sahip olmanız gerekir. Havayolu şirketleri personel alımı yaptığı zaman hosteslik için aranan özellikler hakkında bilgi vermez. Herhangi bir şirkette kabin memuru yani hostes olarak işe başladığınız zaman görevleriniz ve hostes olabilmeniz için gereken özelliklerden bahsedelim.

Üç farklı şeyi anda gerçekleştirebileceğiniz bir meslek; iyilik, kazanç ve doyasına gezin 🙂

Birkaç yıl öncesine kadar sadece bayan hostesler olduğunu görürken şuan günümüzde erkeklerin hosteslik yaptığını görebilirsiniz.  Uçak yolculuğu yapıyorsanız eğer sizleri yolculuğa hazırlayan hostesler, hem bayan hem de erkek olabilir.  Hosteslik yapma hayali olan erkek ve bayanların nasıl hostes olabileceği hakkında hazırladığımız içeriği incelemesi gerekir.

Hosteslerin Görevleri Nelerdir?

Hostes olmak isteyen kişiler hem kazanç hem de gezebilme imkanı sağladığı için bu meslekte yıllarca çalışmak isteyebilir. Her meslekte olduğu gibi bu meslek içinde bir takım zorlukların bulunduğu unutulmaması gerekir. Hostesler, uçuş haricinde bütün görevleri neredeyse tek başına üstlenir. Hosteslerin görevini öğrendiğiniz zaman ‘bunu da mı yapıyorlar?!’ şeklinde bir tepki verebilirsiniz.

 • Uçuş öncesi, koltukların güvenliği ve koridor aralarının temizliği hosteslerden sorumludur. Örneğin, koltukların hasarlı ve ya arızalı olduğunu fark ettiğiniz zaman belli mevkilere bildirmelisiniz.
 • Uçağın sağ, sol ve arka kapılarının güvenliğini belirler, uçuşun güvenlik açısından önlemlerini alır.
 • Yolculara uçuş sırasında ikram edilen yiyecek ve içeceklerin teslim alınması, sayılması, hazırlanması ve ikram edilmesi ile sorumludur.
 • Uçağa binen ve inen yolculara ‘selamlara cümleleri ve iyi yolculuklar’ şeklinde cümle kurarak havayolu şirketinin kalitesini arttırır.
 • Acil durumlarda yolculara uygulanması gereken talimatları aktarır ve sorulan soruları cevaplandırır.
 • Özel ihtiyacı olan kişilere (yaşlı, çocuk, hasta vb.) bir ihtiyacı olup olmadığı eğer varsa yerine getirilmesi mümkünse öncelikle ilgilenir.
 • El bagajlarının yerleştirilmesi işleminde yolculara yardımcı olur.
 • Uçağın iniş esnasında yolculara gerekli talimatları (koltukların dik durması, kemerlerinin takılması, inişe geçildiğinin bildirilmesi vb.) işlemler ile sorumludur, iniş sonrasında yolcuların uçaktan güvenli bir şekilde ayrılmasını sağlar.

Hosteslik İçin Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Havayolu firmalarının en önem gösterdiği konulardan birisi müşteri memnuniyetidir. Havayolu firması bu sebeple müşterilerin beğenisini kazabilmek için güler yüzlü, diksiyonu düzgün ve iletişim becerisi yüksek olan kişileri özellikle seçer. Hosteslik için aranan özellikler arasında sabırlı bir birey olunması ve daha nicesi gerekir.

Ekip arkadaşlarınız ile üniformalı fotoğraflarınızda çok asil durur 🙂

 • Havayolu firmaları hosteslerin T.C vatandaşı olması ve en az lise dengi bir okuldan mezun olması konusunda ısrarcıdır.
 • Havayolu firmaları hostes olmak isteyenleri seçtikten sonra verilecek olan eğitime uygun kişiler olmanızı ister.
 • Yurtdışı uçuşları planlamak istediğini söyleyen havayolu şirketleri hosteslerin en az bir yabancı dili kendi dili gibi konuşmasını ister.
 • Hosteslik için aranan özellikler arasında en ilginç olanı ise havayolu firmasının belirlediği bir şehirde oturmanız gerekir.
 • Sicil ve sabıka kaydınızın bulunmaması gerekir.
 • Erkekler için 170 – 180 cm, bayanların 160 – 180 cm boy aralığında olması gerekirken kilosu ile ideal bir orantıda bulunması gerekir.
 • Havayolu uçuşları için engeliniz bulunmadığına dair bir sağlık raporu almanız gerekir.

 

Hosteslik herkesin hayali olduğu için getirdiği özellikler ise oldukça zordur. Bu sebeple hostes olabilmeniz için birçok konuda başarılı bir profile sahip olmalısınız. Hosteslik sanıldığı kadar kolay bir meslek olmadığı da unutulmaması gereken konular arasındadır.

You may also like...

1 Response

 1. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir