Giyim Bayiliği Veren Firmalar

Giyim Bayiliği Veren Firmalar

Ticarete atılma fikri olan kişilerim değerlendirmeleri bakımından önem taşıyan önemli hususlardan biri de bayiliklerdir. Bayilik daha çok bir markanın isim hakkının başka kişi ya da alt yüklenicilere verilerek ticaret yapılması sistemine dayanmaktadır. Bu açıdan bayiliklerin ticaret fikri olanlara büyük avantaj ve kolaylıklar sunduğu bilinmelidir. Son zamanlarda bayilik veren firmaların daha çok giyim bayiliği veren firmalar etrafında şekillendiği görülmektedir.

Bayilik Almak İçin Karar Vermek

Bayilik almak, görünürde bir fikir olarak algılansa da, bunun bir fikirden öte karar verme aşamasına ulaşaması gerekir. Yani bayilik almak fikirden ziyade kararla beraber şekillenmektedir. Bu açıdan hangi sektöre ilişkin ticari faaliyette bulunulmak isteniliyorsa o sektöre ilişkin bayilik veren firmalarla irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Giyim Bayilik Şartları Nelerdir?

Bayililer her ne kadar markalaşmış firmalar tarafından verilse de bu firmaların bayilik için belli başlı şartları bulunmaktadır. Son zamanların en çok bayilik veren sektörü olan giyim firmaları bayilik için genel olarak:

  • Marka isim bedeli
  • Bayiliğin hedeflediği ticaret hacmi
  • Erişilecekmüşteri potansiyeli
  • Kullanılacak mekânın genişliği ve kullanılabilirliği
  • Kullanılacak mekânın işlek bir konumda olup olmadığı

Gibi şartları bulunmaktadır. Bu şartların her biri giyim firmalarının genel bayilik şartları arasında yer almaktadır.giyim-bayiligi-veren-firmalar

Bayilik Başvurusu

Bayilik başvurusu, bir markanın bayiliği almak için ilk yapılması gerekendir. Bayi almak isteyen gerçek kişi veya alt yüklenici firmanın bayilik almak istediği firmaya erişim sağlayabileceği ulaşım kanallarından ulaşması gerekmektedir. İlgili firmanın bayilik şartlarını sağlayan kişi veya alt yükleniciler aralarında mutabakat sağlayarak bayilik alabilmektedir. Böylelikle bayilikle ilgili başvurunun tamamlanması da mümkün olacaktır.

Bayilik Fırsatlarının Kıyaslanması

Bayilik almak isteyen gerçek kişi ya da alt yüklenicilerin bayilik almadan önce araştırma yapması yaralarına olacaktır. Çünkü aynı sektörde bayilik veren birçok farklı marka firmaları bulunmaktadır. Bunlarla yönelik kıyaslama yapılması, bayiliği alacak olana farklı avantajlar sunacaktır. Bayilik fırsatlarının kıyaslamasında en önemli öğe kar marjıdır. Bu açıdan aynı sektördeki farklı firmalar içinde kar marjı yüksek olan firma bayiliğinin tercihi yüksek getiri sağlayacaktır.

Makale Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir