En Çok Kazandıran Bayilik Sektörleri

En Çok Kazandıran Bayilik Sektörleri

En Çok Kazandıran Bayilik Sektörleri

En çok kazandıran bayilik sektörleri genellikle müşteri potansiyelinin yoğunlukta olduğu sektörlerdir. Bu sektörler arasında dikkat çeken gıda, kahve ve kafeterya sektörleri ilk sıralarda yer alır. Gıda sektöründe sürekli meydana gelen genişleme ile gün geçtikçe müşteri potansiyeli artmaktadır. Kar oranları da gayet tatmin edici olan gıda sektörü bayilik konusunda düşünülmesi gereken en çok kazandıran bayilik sektörleri arasındadır. En çok kazandıran bayilik sektörleri bölgeye göre değişebilen değişkenlerdendir. Çünkü bazı bölgelerin kendilerine göre ihtiyaçları oluşabilmektedir. Örneğin gelir seviyesinin yüksek olduğu bir bölgede kahve bayiliklerinin daha fazla ilgi görmesi aşikâr bir durumdur. Bu aynen okul etraflarına kırtasiye açmak gibi bir durumdur. Bu olgu bölgenin ihtiyacına göre ticari fikir şekillenmesidir.

Maliyeti az olup çok kazandıran bayilik sektörleri nelerdir?

Maliyetinin az olduğu fakat kazanç oranlarının fazla olduğu sektörler arasında dikkatleri üzerine çeken sektör ise kahve ve kafeterya bayilikleridir. Bu tarz bayilikler satın alınarak veya isimleri franchise yöntemiyle kiralanarak az bir maliyet ile fazla kazanç elde edilmesi mümkün olabilmektedir. Tabii ki de fazla kazanç sağlanabilmesi için mağazanın açılacağı noktada fiziksel araştırmalar yapılmalıdır. Çevresinde veya çok yakın bir noktasında aynı sektörde hizmet veren bir markanın bayiliği var ise iyice düşünülmesi ve buna göre karar verilmesi gerekir. Tüm bayilik sektörlerinde olduğu gibi fizibilite araştırması çok dikkatlice yapılmalı ve işler aceleye getirilmemelidir.

Bölgeye göre çok kazandıran bayilik sektörünün tespiti nasıl yapılır?

Bölgeye göre yapacağımız araştırmalar bizlere bayilik konusunda daha fazla kazanç ve kar etmemizi sağlar. Bu araştırmalar ile ticari faaliyette bulunacağımız bölgedeki eksiklikleri görüp ona istinaden bayilik konusunda atak yapmamız da fayda olacaktır. Sonuç olarak bir bölgenin ihtiyacı olan bir bayiliği almamız kar oranlarımızı yükseltecektir. Aşırı gıda sektörünün yoğunluğu bulunan bölgede tekrar gıda sektöründe hizmet veren bir bayilik almak veya kiralamak kar ve kazanç oranlarımızı düşürecektir. Bu durumdan ötürüdür ki bayilik almadan önce bölgesel araştırmalar yapılmalıdır. Ticari faaliyet göstereceğimiz bölgede hangi sektörün ihtiyaç olunduğunu iyice belirlemeliyiz.

Makale Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir