Devletten Girişimciye 500 bin euro hibe

Geçen yıl istihdam seferberliğinde ortalama 1.5 milyon iş sağlanırken hükümet, kronik işsizliğin kaldırılması için tüm enstrumanları seferber ediyor. Kredi ve bağışlama desteği, 10 farklı programda sağlanmaktadır. “İş Sizi Çağırıyor” adı verilen proje ile gençler için girişimcilik eğitimi sağlanmış, endüstri, turizm, tekstil ve yatırım danışmanlığı hizmetleri şeklinde sektörlerde iş kurarak istihdam sağlanmıştır.

İSTİHDAM DESTEKLERİ

Devletten Girişimciye 500 bin euro hibeHükümet, gençlerin çalışma yaşamına girmesini desteklemek için iki senelik bir mesleki eğitim ve beceri geliştirme projesi uyguluyor. Gençlere sekiz ay sürede hem kuramsal hem de ergonomik eğitim verilmektedir. Mesleki eğitim programları güçlenmeye devam edecektir. Katılımcılar genel sağlık sigortası primlerinden faydalabnaya devam edecekler.

50 BİN YARDIM HİBELERİ

Özürlülerin en az yüzde 40’ına haiz olan girişimcilik sertifikası İŞKUR tarafınca iş kurmak için verilen 50 bin liraya yükseltildi. İŞKUR işverenle beraber mesleki eğitim programları ve meslek kursları için programlar hazırlayacak. Türkiye her ilde, işyeri eğitim programları ve istihdam garantili kurslar üzerine organize il protokolleri düzenlenmektedir.

İŞSİZ GENÇLERE FONLAR

İşsiz öğrenci için AB fonlarından yaklaşık 500 bin euro sağlanacak. Projeye dahil olan gençler için girişimci beceriler geliştirilecek. Köylerde gençlerin de girişimleri teşvik edilecek. Informasyon, sigorta primleri üretim sektöründe asgari ücretten sağlanmaktadır. İstihdam teşviği 31 Aralık 2020’ye kadar uygulanacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir