Ayakkabı Mağazası Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde yeni dükkan açma fikirleri aldı başını gidiyor. Girişimciler, kategori hakkında bilgi sahibi olmadan o kategoriye yönelik dükkan açma fikirleri hemen hareketlilik kazanıyor. Ayakkabı mağazaları son dönemlerin popüler konularından birisidir. Girişimciler, ayakkabı mağazalarının yüksek oranda kar ettiği öğrenince ayakkabı mağazası açmak konusunda araştırmalarını yapmaya başladı.

Ayakkabı konusunda deneyim kazanmayan ve gerekli araştırmayı yapmayan girişimciler bu fikirden üzgün ayrılabilir. Ayakkabı sektöründe mağaza açmadan önce ayakkabıcıların ne kadar kazanç sağladığı, ne kadar ürün sattığı, yatırımları ve birikimleri, ayakkabı türleri ve mağazasının açılmasında nelerin önemli olduğunu öğrenmelisiniz.

Ayakkabı alanında mağaza açmaya karar verdiğiniz zaman Ayakkabıda Bayilik Veren Firmalar, özellikle incelenmelidir. Bayilik alacağınız bir ayakkabı dükkanı kısa süre içerisinde kazanç elde etmeye başlar.

Ayakkabı Mağazası Açmak İçin Uygun Musunuz?

Ayakkabı mağazacılığı işletmek sanıldığı kadar kolay değildir. Ayakkabı ile ilgili birçok konuya hakim olmalı, bilgilerinizi paylaşabilmeniz gereklidir. Perakendecilik tecrübesi olan kişiler ayakkabı mağazasını daha rahat bir şekilde işletebilir.

                       Ayakkabı mağazalarından bir tanesinin patronu, peki siz uygun musunuz?

Perakende tecrübesi yanı sıra daha önce takı, mücevher ve incik – boncuk dükkanı işleten insanlar bu sektörde daha başarılı olduğunu göstermiştir. Ayakkabıların hem alış hem de satış konusunda iyi bir şekilde pazarlanması gerekecektir.

Ayakkabı Mağazasında Neler Hedef Alınır?

Ayakkabı mağazalarında müşteri odaklı çalışmak önemli bir kriterdir. Mağaza içerisinde yapacağınız değişiklik, kampanyalar ve daha fazla satılan rafların ilgi çekici alanlarda konumlandırılması dükkanın satışlarını arttıracaktır.

Ayakkabı ve giyim mağazaları iş birliği içerisinde olmalı, birbirlerine müşteri yollamalıdır. ‘Örneğin, bir bot alındığı zaman bunun üstüne siyah bir kot pantolon giyildiği zaman daha şık duracaktır. Şurada bulunan mağazada bu tarz ürünler vardır’, şeklinde yapılan yorumlar müşteri açısından ilgi görür.

Ayakkabı Mağazası Açma Maliyeti Ne Kadar?

Ayakkabı mağazası açabilmek için yüklü miktarda birikimlere sahip olmanız gerekir. Ayakkabı mağazası açmak için başlangıç olarak 200.000 – 1.000.000 TL arasında rakamlar ödeyebilirsiniz. Ayakkabı mağazası yerine küçük bir dükkan düşünenler ise 70.000 – 250.000 TL maliyet yapabilir.

Ayakkabı mağazası açmak için kullanacağınız evraklar ortalama 2.500 TL harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bu miktar yıldan yıla değişiklik göstermektedir.

Ayakkabı Mağazası Ne Kadar Para Kazandırır?

Ayakkabı mağazası açma için fikri yüksek kar bırakmasına rağmen ayakkabıların fiyatlandırma listesi etkin bir şekilde yönetilmediği zaman zarar edebilirsiniz. Örneğin, satış konusunda kullanacağınız pazarlama stratejisi etkili bir şekilde yönetilmesi gerekir.

                                                             Örnek bir ayakkabı mağazası 🙂

Ortalama bir ayakkabı mağazası 850.000 TL kazanırken mağazanın sahibi bu rakamdan 125.000 TL kar edebiliyor. Kar oranını yükseltmek/düşürmek tamamen sizin elinizdedir.

Ayakkabı Mağazası Daha Fazla Nasıl Kazanır?

E-Ticaret konusunda mağazanıza kesinlikle yer vermelisiniz. Ülkemizde dükkan ve mağaza alışverişleri öncesinde internet üzerinden yapılan aramalar sonucunda insanların alışverişlerini tamamladıkları görülüyor. Ayakkabılarınızı daha fazla kişiye göstermek ve satış yapabilmek için etkin bir E-Ticaret hizmeti sunmalısınız.

Popüler markaları mağaza içerisinde bulundurmaya çalışın. Örneğin, herhangi bir markanın kışlık botunun çok sık satıldığını öğrenince mağazadan bulunup bulunmadığını kontrol edin.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir