2019 Devlet Teşvikleri ve Destekleri

2019 Devlet Teşvikleri ve Destekleri

2019 Devlet Teşvikleri ve Destekleri

Her yıl gerekli planlama dahilinde yatırımcılara destek sağlayan devlet, çeşitli teşvik kampanyaları yürütüyor. Böylece hem yatırımcılara sermaye açısından net bir destek verilirken, aynı zamanda ekonomik kalkınma da gerçekleşmiş oluyor.

KOSGEB Hibe Kredisi

Yeni bir iş kurma aşamasında gerekli sermayeyi bulamayan kişiler için en avantajlı devlet desteği, KOSGEB tarafından verilen krediler olacaktır. Gerekli şartları yerine getiren kişiler, 50 bin TL’ye kadar hibe kredisi alarak işini kurabiliyor.

Söz konusu kredilerden yararlanabilmek için ilk aranan şart, KOSGEB tarafından verilen girişimcilik sertifikasını almak olacaktır. Bu sertifikayı alan kişiler, belirli iş alanlarındaki fikirlerini belirli bir plan halinde KOSGEB’e sunabilir. Ancak bahsettiğimiz iş alanlarının; teknoloji, giyim ve yiyecek gibi popüler sektörler olması gerekiyor. Zira devlet her zaman için talebin fazla olduğu iş alanlarına yatırım yapacaktır. Hibe kredisinin yanında KOSGEB eliyle verilen sıfır faizli krediler de mevcuttur.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli krediler, 2019 yılında da yürürlükte kalmaya devam ediyor. Sıfır faizli devlet kredilerinde özellikle dikkat edilen nokta, yeni ve özgün bir iş fikrine sahip olmaktır. Belirli popüler iş alanlarına ait özgün bir fikriniz mevcutsa, bu fikirleri düzenli bir plan halinde KOSGEB’e ulaştırınız.

Gerekli şartları sağlayan kişilere geri dönüş yapılır ve 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilir. Bu kredilere başvurduktan sonra sonuç olumlu ise, sizlere belirli kurslara katılma ve sertifika alma şartı konulur. İş-Kur tarafından düzenlenen belirli temel iş ve girişimcilik kurslarına katılım göstererek bu sertifikaları alabilirsiniz. Bu uygulamadaki amaç, kişilerin ilgili iş alanlarına ait uzmanlık elde etmesini sağlamaktır. Sıfır faizli KOSGEB kredilerindeki geri ödemeler ise, iş yerinin açılma durumuna göre esnek olacaktır.

BAYİMİKUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir