2019 Kosgeb Destekleri

2019 Kosgeb Destekleri

2019 Kosgeb Destekleri

2018 yılının sonlarında bulunduğumuz bu dönemlerde, yeni ve farklı bir iş isteyen, ya da farklı iş hayali kura gençlere, KOSGEB aracılığıyla verilen çeşitli finansal yardımlar bulunmaktadır. KOSGEB, genç nüfusun piyasada aktif olması ve çeşitli piyasalardaki iş rekabetini yükseltmek sebebiyle maddi yardımlar vermektedir. KOSGEB’den maddi destek almak için belli başlı şartlar bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, 18 yaşını doldurmuş olmak ve KOSGEB’in düzenlediği kurslar sonucunda girişimcilik belgesini almaktır. Tüm bu şartları yerine getiren gençler, sunulan maddi destekleri almaya hak kazanır. 2019 yılındaki KOSGEB yardımları iki açıdan ele alınır. İlki, 50 bin TL olan hibe kredi, ikincisi ise 100 bin TL olan faiz olmayan kredi yardımlarıdır. İkisinin de belli başlı şartlar vardır.

50 Bin TL İçin Şartlar

KOSGEB, bu genç nüfusun iş yeri giderlerini karşılayabilmesi ve maddi açıdan sorun yaşamamaları adına 50 bin TL kadar hibe yardımı sağlar. Verilecek bu yardım geri ödemeksizin, hibe yani karşılıksız olarak verilir. Verilen bu karşılıksız hibe için iş yeri sahibi, oluşacak masrafları bu şekilde karşılayabilir.

Fakat diğer şart ise, iş yeri sahibinin işletmeyi önceden açmış olması ve ardından bu krediye başvurması gerekir. İşletmenin açılışını yapmadan önce KOSGEB’in, kendi yaptığı ise destek verip vermediği iyi araştırılmalıdır. Ayrıca planının sitemli bir şekilde yapılması ve ele geçen her mal ve hizmetin faturalar şeklinde muhafaza edilmesi gerekir.

100 Bin TL İçin Şartlar

Yukarıdaki şartlara ilaveten, başvuracak kişinin daha önceki dönemlerde herhangi bir banka kuruluşuna borcu olmamalıdır. Bireyin kredi notunun temiz ve iyi olması gerekir. Önceden borcu olan ya da olası sebeplerde ötürü bankanın kara listesinde olan kişiler, bu krediyi alamazlar. Haliyle, başvuru yapmadan evvel bu ayrıntıyı araştırınız. 100 bin TL olan faizsiz krediye ait ödemeler aydan aya düzenli olarak talep edilir. Ödeme şeklinin belirlenmesi ise sizin elinizdedir.

BAYİMİKUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir